Som Jesus säger, att om de (kristna) tiger, kommer stenarna att ropa!

Många bilder och berättelser av detta slag har dykt upp!

Jesu ansikte

Jesus säger vid ett tillfälle: ”Jag säger er att om de tiger, kommer stenarna att ropa.” Luk. 19:40. Man kan säga att detta bokstavligen uppfyllts, genom att studera ovanstående foto, tagit på en berghäll.

Den brittiska tidningen Daily Mail publicerade ovanstående foto och berättelsen kring hur detta foto kom till och kunde på det sättet bekräfta hur stenar kan ”ropa” ut budskapet om Jesus.
Det var den australienske bonden Julian Webb som gjorde en märklig upplevelse när han en kväll såg en ljusstråle lysa upp en berghäll och i den framträdde ett ansikte på Jesus.
Till detta kan läggas att några dagar tidigare hade han hört en röst vid denna berghäll som sa: ”Låt mig, Herren, visa dig vägen”. Han trodde att han inbillat sig alltsammans och tog därför med sig sin son Adrian. När de stod där vid berghällen kunde de båda se ansiktet framträda.
Julian Webb anser sig själv inte vara en kyrksam person men han säger: ”Jag har upplevt ett mirakel, folk får tro det eller ej. ”
Antingen vi vill tro det eller inte är det i alla fall sant att Jesus vill visa oss vägen till Gud. Han säger: ”Jag är vägen och sanningen och livet. Ingen kommer till Fadern utom genom mig.” Joh. 14:6.

 

Published in: on 16 januari, 2010 at 18:36  Kommentera  

The URI to TrackBack this entry is: https://bibelnochverkligheten.net/2010/01/16/som-jesus-sager-att-om-de-kristna-tiger-kommer-stenarna-att-ropa/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: